X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

گرجیان ایران در تاریخ
گرجیان ایران قومی سخت کوش و سازنده (از تبار الله وردیخان گرجی که سازنده سی وسه پل اصفهان می باشد)

 

تفلیس

 

تهران

آرشیو
موضوع بندی
چهارشنبه 5 فروردین‌ماه سال 1394
مخالفت با نصب تندیس "الله " به زبان گرجی در فریدونشهر

مخالفت با نصب تندیس "الله " به زبان گرجی در فریدونشهر

مخالفت با نصب یک تندیس مزین به کلمه جلاله «الله» به زبان گرجی در فریدونشهر به یکی از مسائل روز مردم این منطقه تبدیل شده است.
کد خبر: ۵۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۷
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اصفهان،‌فریدونشهر که غربی ترین شهر استان اصفهان است با جمعیت شهری نزدیک به 15 هزار نفر به شهر گرجی زبانان معروف است چرا که بیشتر از 90 درصد جمعیت شهر فریدونشهر را گرجی زبانان تشکیل می دهند.
زبان گرجی زبان مادری مردم مسلمان و عاشق اهل بیت این منطقه است که بیش از 400 سال بعد از مهاجرت از گرجستان به مرکز ایران توانسته اند زبان خود را حفظ کنند.
مردمی که زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به ولایت مداری هم معروف اند، تعصب خاصی نیز بر حفظ فرهنگ و زبان خود دارند.
هر جند جمعیت 40 هزار نفری شهرستان فریدونشهر را علاوه بر گرجی ها، بختیاری ها، فارس ها، ارمنی ها و ترک ها تشکیل می دهند که در اتحاد و تبادل های فرهنگی هم نمونه شناخته می شوند، ولی فریدونشهر را به سبب حضور پر رنگ گرجی زبانان به شهرستان گرجی ها می شناسند.
چندی پیش شورای شهر فریدونشهر خبر از طراحی تندیسی مزین به کلمه الله به خط گرجی داد که از همان ابتدا باعث بوجود آمدن حاشیه هایی شد.
این تندیس بعد از چند ماه طراحی، ساخته و آماده نصب در میدان ورودی شهر شد، تندیسی که آرم جمهوری اسلامی ایران در بالای آن قرار دارد و از چهار طرف کلمه «الله» به زبان گرجی به شکلی زیبا قرار دارند.


اما بعد از آماده شده این تندیس مخالفت هایی از سوی مسئولین برای نصب این تندیس صورت گرفت که به مذاق مردم خوش نیامده است.

با توجه به هزینه هایی که برای ساخت این تندیس از بیت المال شده است، باید منتظر نشست و دید که تصمیم نهایی مسئولین برای این تندیس چه خواهد بود.

لینک مطلب: http://www.oxinnews.com/khabar/news-1013319.html

تعداد بازدیدکنندگان : 359094


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها